سفارش تبلیغ
صبا ویژن
آنکه را دانش نیست، هدایت نباشد . [امام علی علیه السلام]
 
شنبه 91 دی 30 , ساعت 11:11 صبح

صراط مستقیم: 

وَ اَنَّ هَذَا صِرَاطی مُستَقیماً فَاتَّبِعُوهُ وَلا تَتَِبِعُوا السُّبُلَ فَتَفَرَّقَ بِکُم عَن سَبیلِهِ:

این راه مستقیم من است، از آن پیروی کنید و از راه های پراکنده (و انحرافی) پیروی نکنید که شما را از طریق حق، دور می سازد.

انعام/153

آیت الله جوادی آملی می فرمایند: «صراط مستقیم» راهی است که خدای سبحان برای هدایت انسان معین کرده و آغاز این راه در درون فطرت الهی همه انسان هاست و پایان آن لقای خداوند است.

کلمه «صراط» در همه آیات قرآنی به صورت مفرد آمده و تثنیه و جمع ندارد که این خود، قرینه ای بر یگانگی و وحدت صراط مستقیم است.

قرآن در قرآن/ص200


شنبه 91 دی 30 , ساعت 11:9 صبح

دعا در قرآن: 

وَ قَالَ رَبُّکُمُ ادعُونی اَستَجِب لَکُم اِنَّ الَّذینَ یَستَکبِرُونَ عَن عِبَادَتی سَیَدخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرینَ:

و پروردگار شما گفته است: مرا بخوانید تا (دعای) شما را اجابت کنم. همانا کسانی که از عبادت من تکبّر می ورزند به زودی با ذلّت وارد دوزخ می شوند.

غافر/60

حَمّاد بن عیسی گوید: شنیدم از حضرت صادق علیه السلام که فرمود: دعا کن و مگو کار از کار گذشته است، زیرا دعا همان «عبادت» است که خدای عزّوجلّ می فرماید: «همانا کسانی که از عبادت من تکبّر می ورزند به زودی با ذلّت وارد دوزخ می شوند» و نیز می فرماید: مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم.

اصول کافی/ج4/ص263


شنبه 91 دی 30 , ساعت 11:5 صبح

بزرگداشت شعائر الهی: 

ذَالِکَ وَ مَن یُعَظِّم شَعَائِرَ اللهِ فَاِنَّهَا مِن تَقوَی القُلُوبِ:

این است، وهر کس شعائر خدا را بزرگ دارد، پس این تقوای دل هاست.

حج/32

قرآن کریم، با صراحت دو مورد از مراسم و برنامه های حج را جزء شعائر الهی شمرده است. یکی صف و مروهئو دیگر شتران قربانب (بقره/158 و حج/36) . ولی شعائر الهی در این دو خلاصه نمی شود و تمام عبادت های دسته جمعی از شعائر خداوند است، مانند نماز جمعه و جماعت و همه مراسم حج.

تفسیر نور/ج8/ص4


شنبه 91 دی 30 , ساعت 10:59 صبح

رنگ الهی: 

صِبغَةَ اللهِ وَ مَن اَحسَنُ مِنَ اللهِ صِبغَةً وَ نَحنُ لَهُ عَابِدُونَ:

رنگ الهی، و چه رنگی از رنگ الهی خوش تر است؟ و ما پرستندگان اوییم.

بقره/138

ما می توانیم تمام کارهای خود را رنگ الهی دهیم، چنان که قرآن می فرماید:« صِبغَةَ اللهِ وَ مَن اَحسَنُ مِنَ اللهِ صِبغَةً» (بقره/138) ؛ مثلاً هرگاه صورت خود را می شوییم، قصد وضو نماییم. هرگاه می نشینیم مثل پیامبر صلّی الله علیه و آله رو به قبله بنشینیم. به جای مدرک و مقام، برای رضای خداوند درس بخوانیم. لباسی که برای همسر می خریم به مناسبت اعیاد مذهبی همچون عید سعید غدیر یا تولد حضرت زهرا سلام الله علیها باشد، هدیه ای که برای فرزند خود می خریم به مناسبت کسب یک کمال معنوی باشد.

تفسیر نور/ج9/ص43


شنبه 91 دی 30 , ساعت 10:55 صبح

امام حسین علیه السلام در قرآن: 

وَ وَصَّینَا الاِنسَانَ بِوَالِدَیهِ حُسناً حَمَلَتهُ اُمُّهُ کُرهاً وَ وَضَعَتهُ کُرهاً وَ حَملُهُ وَ فِصَالُهُ ثَلاثُونَ شَهراً:

و ما به انسان توصیه کردیم که به پدر و مادرش نیکی کند، مادرش او را با ناراحتی حمل کرد و با ناراحتی به دنیا آورد و دوران حمل و از شیر بازگرفتنش سی ماه بود ...

احقاف/15

امام صادق علیه السلام فرمود: چون حضرت فاطمه سلام الله علیها امام حسین علیه السلام را حامله شد، جبرئیل به سوی رسول خدا صلّی الله علیه و آله آمده، عرض کرد: فاطمه سلام الله علیها پسری به دنیا خواهد آورد که پس از تو امّتت او را می کشند. پس چون فاطمه سلام الله علیها حسین علیه السلام را حامله شد، از حامله شدنش خوشحال نشد و وقتی او را به دنیا آورد، از به دنیا آوردنش خوشحال نشد. سپس حضرت صادق علیه السلام فرمود: مادری در دنیا دیده نشده که پسری به دنیا آورد و از آن خوشحال نشد؛ زیرا دانست که او کشته خواهد شد و فرمود که آیه 15 احقاف درباره او نازل شد!

اصول کافی/ج2


   1   2   3   4      >

لیست کل یادداشت های این وبلاگ